Twoje interesy zasługują na najlepszą obronę
Sekcja blogowa.
Wyrobienie paszportu dla dziecka w przypadku braku zgody jednego z rodziców
Ustawa o dokumentach paszportowych w art. 43 ust. 1 i 2 wskazuje, iż do wydania dokumentu paszportowego osoby poniżej 18 roku życia wymagana jest zgoda obojga rodziców.
Zgoda taka nie jest wymagana od rodzica, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo którego władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego. Takie orzeczenie Sądu, dotyczące władzy rodzicielskiej, załącza się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
Podstawa prawna
Art. 43. Ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych
1. Na wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia, jest wymagana zgoda matki i ojca tej osoby.
2. Zgoda nie jest wymagana:
1) od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego;
W przypadku braku zgody jednego z rodziców lub niemożliwości jej uzyskania – orzeczenie (postanowienie) sądu rodzinnego zastępuje taką zgodę.
Podstawa prawna
Art. 43. ust. 5 Ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych w przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
Wniosek o wydanie przez sąd zgody na wyrobienie dziecku dokumentu paszportowego składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich. Właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku braku miejsca zamieszkania – sąd miejsca pobytu dziecka. Jeżeli brak jest również tej podstawy – sąd rejonowy dla m. st. Warszawy. Wniosek podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia Sądu jest ono załączane (z klauzulą prawomocności) do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
Adwokat Gdańsk, Adwokat Gdańsk prawo rodzinne, Adwokat Gdańsk zgoda na paszport dla dziecka